Transport intermodalny - coraz bardziej popularny w firmach logistycznych
W poszukiwaniu sposobów na zmniejszenie emisji CO2, coraz więcej firm logistycznych oferuje swym klientom transport intermodalny. Co to takiego? Najprostsza definicja wskazuje, iż jest to połączenie różnych form transportu (najczęściej lądowy, morski i drogowy), jednocześnie przy wykorzystaniu tylko jednej jednostki ładunkowej.
Dlaczego tak wiele firm logistycznych poszerza ofertę o transport intermodalny?
Specjaliści z całego świata wskazują wiele korzyści, które płyną z tego rodzaju przewozu dóbr. Przede wszystkim, transport ten jest mocno wspierany przez środowiska proekologiczne, jak również i przez samą Unię Europejską. Zostało już udowodnione, iż przy zastosowaniu rozwiązania intermodalnego emisja CO2 zostaje zredukowana aż o 72% w porównaniu z transportem tylko jednego typu. Co więcej firmy logistyczne zaznaczają, iż na określonych trasach, wykorzystanie różnych form przewozu towarów może przyczynić się do redukcji kosztów (w niektórych przypadkach nawet i o połowę).
Wady transportu intermodalnego
Jak to zwykle bywa, żadne rozwiązanie nie jest wolne od wad! Tak i w tym przypadku niejedna firma logistyczna wskazuje tu na słabe strony stosowania tego rodzaju rozwiązania. Najczęściej wymieniane są tu: wydłużony czas tranzytu oraz mała elastyczność. Czas transportu jest tu bowiem uzależniony od np. częstotliwości połączeń kolejowych, czy też rozkładu rejsu statków kontenerowych u danego armatora. Na niektórych trasach czas transportu może wydłużyć się nawet i o 10 dni!